28 Temmuz 2017 Cuma

Kaloriferler Çalışmıyor

Vaillant kombilerin yaz kış kullanıldığı günümüzde özellikle de kış dönemlerinde karşımıza birçok sorun çıkabilmektedir. Kaloriferler Çalışmıyor ise bu durumun sebepleri neler olabilir sorusu da merak ediliyor. Kaloriferler neden ısınmaz? Kaloriferler ısınmıyor ise kullanıcı servis öncesi neler yapabilir? Ya da bu arıza durumunda hangi parçalarda sorun olabilir? Merak ettiğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Kaloriferler Çalışmıyor ise;

Kaloriferlerin çalışmaması halinde direk servisi aramak yerine servis öncesi birkaç uygulama yapmalısınız. Bu uygulamaları sizler için kısaca sıralayalım.

  • Vaillant kombinin hangi konumda olduğuna bakın: Vaillant kombi hala yaz konumunda ise yani sıcak su konumunda ise bu durumda kaloriferleriniz zaten ısınmayacaktır. Vaillant kombiyi kış konumuna aldığınızdan emin olun. Yaz konumunda kaldı ise kış konumuna alarak kaloriferleri yeniden denemelisiniz.
  • Kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakın: Kalorifer vanaları kapalı ise kaloriferler zaten ısıtma yapmaz. Vanalarını kontrol edin ve kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı ise açın. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık olsun.
  • Ekranda hata kodu var ise ya da led yanıyor ise cihaza reset atın: Vaillant kombi ekranda hata kodu verdiğinde ya da arıza ledi yandığında arızaya geçip çalışma yapmaz. Kaloriferler ısınmıyor ve kombi sıcak su da vermiyor ise ekrana ya da panele bakın. Arıza kodu varsa eğer açıklamasını kontrol edin. Uygulama ona göre değişebilir. Arıza ledi yanıyor ise her iki arıza durumu için de cihaza reset atın. Alev üzerine x işareti olan düğmeye basılı tutarak cihazı resetleyebilirsiniz.

İşlemleri yaptıktan sonra kaloriferlerinizi yeniden deneyin. Isıtma varsa eğer sorun yok demektir. Yani cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Arıza durumunda değişiklik yani düzelme olmuyor ise bu durumda başka bir işlem yapmadan uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Çözüm:

Kaloriferlerin ısınmaması konusunda yapılması gerekenleri yaptınız fakat arıza durumunda düzelme olmadı ise çözüm amaçlı Vaillant Servisi yardımı almalısınız. Arıza durumu yerinde görülür ise net bilgi verilir ve çözüm sağlanır. Karşımıza çıkan arıza durumlarını sıralamak gerekirse eğer;

►►► Kalorifer sensörü arızalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, pompa arızalı olabilir, elektronik kartta sorun olabilir.


Sunulan bu bilgiler sizleri bilinçlendirmek adınadır. Ayrıca net çözüm için uzman desteği almak şarttır. Cihaza müdahalede bulunmadan Vaillant Servisi arayarak arıza onarım kaydı oluşturmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder